Алфа ТВ, 12.05.2010

 

105 луѓе загинаа откако либиски авион, кој пристигнувал од Јоханесбург, се урна денеска на аеродромот во Триполи, изјавија претставници на безбедносната служба на аеродромот.Авионската несреќа се случила утрово, додека авионот слетувал.

Загинаа сите 94 патници и 11 членови на екипажот.Станува збор за авионот Ербус 303-200 на либиската авиокомпанија „Ал Африкија Ервејс“.