МИА, 12.05.2010

 

Деветмина се странските државјани кои загинаа во денешната авионска несреќа во Либија, изјави либискиот министер за транспорт Мохамед Зидан.

Сто и три лица загинаа, кога „Ербас“ А 330-200 на либиската авиокомпанија „Ал Африкија“ се урна при слетување на аеродромот во Триполи. Повеќе од половина од жртвите се Холанѓани – 61 лице. Но исто така и единствениот преживеан – осумгодишното момче, исто така е Холанѓанец. Двајца од загинатите се Германци, еден Французин. Меѓу останатите жртви има граѓани на Јужна Африка, Финска, Велика Британија, Филипините и Зимбабве, истакна министерот.

Единаесеттемина членови на екипажот се Либијци. Британското МНР објави во урнатиот авион имало еден британски државјнин.