Нетпрес, 16.05.2010

 

Авион “Антонов“ на авиокомпанијата на Суринами се урнал во зафрлен дел на земјата. Во несреќата во јужноафриканската држава загинале двајцата пилоти и шест патника, јавиле локалните власти.

Причините за падот сеуште биле непознати пренесуваат утрово светските агенции. Леталото паднала набргу по полетувањето од аеродромот “Годо Оло“ лоциран во источниот дел на Суринами, соопштила локалната Управа за цивилен авиосообраќај.