Сител, 18.08.2010

 

Авиони ловци беа испратени во Сиетл поради нарушување на воздушниот простор во близина на американскиот претседателски авион Ер Форс, соопшти Северноамериканската команда за авиовселенска одбрана. Ловците се испратени од Портланд, од сојузната држава Орегон, за време на посетата на претседателот Барак Обама на Сиетл, откако била добиена информација дека авион, навлегол во затворениот воздушен простор, изјави портпаролот на командата, Џон Корнелио. Авионот, кој го нарушил воздушниот простор, си заминал пред пристигнувањето на ловците. Обама вчера беше во Сиетл да агитира за сенаторот Пати Мери, во рамки на тридневната кампања во корист на демократите, кои го загубиле рејтингот. Повеќе информации во врска со опциите за форматирање