Нетпрес, 18.02.2010

 

Авион на австриската компанија “Кантас” со околу 200 патници и членови на екипажот, утрово принудно слетал на меѓународен аеродром во Сиднеј, бидејќи веднаш по полетувањето било утврдено дека не може да ги вовлече тркалата.

Авионот од типот на Ербас 300 на летот за Шангај, кружел повеќе од два часа над Сиднеј, со цел да го потроши горивото, пред успешно да биде приземјен, пренесува агенцијата АП, повикувајќи се на аеродромски извори.