Телма, 20.02.2010

 

Речиси 20 лица се повредени при турбуленции на авион „Боинг-747“ на авиокомпанијата „Јунајтед ерланјс“ кој патувал од Вашингтон за Токио. –

Повеќето од повредените имаат лесни трауми, а најмалку за едно лице постои сомневање дека е со скршена нога, изјави полициски претставник на меѓународниот аеродром во Токио.

Според портпарол на „Јунајтед ерланјс“, по 13 часа лет пилотот ги посоветувал патниците да ги стават појасите поради силни тубуленции. Авионот со 263 патници и членови на екипажот пристигна денеска во Токио