Дневник, 15.08.2010

 

Скопје, 14 август 2010 (МИА) – На спортскиот аеродром Стенковец во близина на Скопје денеска околу 12 часот и 20 минути се урнал спортски авион при што се повредени двајца скопјани, потврди Министерството за внатрешни работи. Леталото се урнало откако со едното крило удрило во насип. Во него биле Н.А. (57) и А.З. (околу 30 години) кои биле пренесени во Ургентниот центар во Скопје. Според првичните и неофицијални информации, причина за инцидентот била откажување на мотор на авионот, кој бил сопственост на здружението „Метаморфоза“ од Скопје. Комисија од Дирекцијата за цивилна воздушна пловидба ќе направи увид на местото на настанот за да ги утврди причините за падот на леталото. хс/ 17:53