МИА , 26.08.2010

 

Истанбул, 26 август 2010 (МИА) – Ирански патнички авион принудно слета во Истанбул поради проблеми со моторот. Пилотот на авионот Ербас А300 побарал принудно да слета на аеродромот „Ататурк“ откако му откажал десниот мотое. Авионот летал за Дизелдорф со 209 патници. ми/14:08