МИА , 27.08.2010

 

Пилот на грчки борбен авион загинал при судир на две летала Ф-16 за време на воена вежба. Пилотот и копилотот од другиот авион се здобиле со повреди. Едниот од нив се наоѓал во тешката состојба. Несреќата се случила на југот на Крета. Како што пренесуваат агенциите повредените успеале да искочат од авионот, не е познато зашто пилотот на другиот Ф-16 не го сторил тоа. Војската на Грција информирала дека телото на загинатиот пилот е пронајдено во морето, речиси два часа по несреќата.