МИА, 19.06.2010

 

Прага, 18 јуни 2010 (МИА) – Два патнички авиони се судрија денеска на пладне на меѓународниот аеродром „Рузина“ при подготовки за полетување. Портпаролката на аеродромот изјави дека нема повредени во судирот. И двата авиони се лесно оштетени и ќе треба да им бидат извршени поправки.

Едниот авион Ербас А-321 на „Луфтханза“ требало да полета за Франкфурт, а другиот Боинг 787-800, извршувал чартер лет за турската авиокомпанија „Сан експрес“. Нема информации за причините кои го предизвикале сударот. аа/ссм/15:35